Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ AAVX Affinity Resin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ AAVX Affinity Resin is engineered to address the high selectivity and capacity requirements for large-scale downstream purification of a broad range of naturally occurring and synthetic adeno-associated virus (AAV) serotypes used for gene therapy applications.
| Particle Size | 50 μm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Type | Resin |
| Content And Storage | Store in refrigerator at 2°C to 8°C. |
| Form | Liquid Suspension |
| Binding Capacity | >1 x 1013 genome copies/mL of resin |
| Column Type | Affinity |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ HisPur™ Cobalt Spin Columns, 0.2 mL
Gently purify His-tagged recombinant fusion proteins using cobalt (Co2+) immobilized metal chelate affinity (IMAC) beads, spin columns and plates.
MilliporeSigma™ PureProteome™ Albumin Magnetic Beads
Faster, easier serum depletion with greater insight into your sample
Thermo Scientific™ HisPur™ Ni-NTA Spin Columns, 3 mL
Purify His-tagged recombinant fusion proteins using high-capacity nickel-NTA (nitrilotriacetic acid) metal-chelate beads, spin columns and plates.
Thermo Scientific™ DMEM for Pierce™ Primary Cell Isolation Kits
Easily isolate and culture highly viable functional primary cardiomyocytes
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ AAV9 Affinity Resin
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ AAV9 high performance affinity resin is engineered to address the high selectivity and capacity requirements for the purification of viral vectors used for gene therapy applications and is specifically intended for the purification of adeno-associated virus type 9 (AAV9).
| Particle Size | 50 μm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Ligand Type | AAV9 affinity ligand |
| Type | Resin |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. |
| Matrix | Cross-linked poly(styrene-divinylbenzene) |
| Form | Liquid Suspension |
| Binding Capacity | >1 x 1014 genome copies/mL of resin |
| Product Line | CaptureSelect, POROS |
Thermo Scientific™ Pierce™ Tissue Strainers, 250 μm, 2.5 mL
Rapidly separate cells or cell lysate from tissue debris after mechanical disruption using a 250-micron mesh filter and gravity or gentle centrifugation.
Thermo Scientific™ HisPur™ Cobalt Purification Kit, 0.2 mL
Gently purify His-tagged recombinant fusion proteins using cobalt (Co2+) immobilized metal chelate affinity (IMAC) beads, spin columns and plates.
Invitrogen™ ProBond™ Nickel-Chelating Resin
A nickel-charged affinity resin used to purify recombinant proteins containing a polyhistidine (6xHis) sequence.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Type | Resin |
|---|---|
| Stationary Phase | Nickel-Chelating |
| Content And Storage | The ProBond™ resin is pre-charged and able to bind 1-5 mg of recombinant protein per 1 ml of resin. It is provided as a 50% slurry in 20% ethanol. The resin will appear blue in color when charged with Ni2+ . Store at +4°C. ProBond™ resin is guaranteed stable for 6 months when properly stored. |
| Form | Suspension |
| Product Line | ProBond |
Thermo Scientific™ POROS™ Oligo (dT)25 Affinity Resin
Thermo Scientific™ POROS™ Oligo (dT)25 Affinity Resin is designed for the purification and isolation of mRNA from in vitro transcription (IVT) manufacturing processes.
| Particle Size | 50 μm |
|---|---|
| Shipping Condition | Wet Ice |
| Stationary Phase | Poly(dT) 25mer with proprietary linker |
| Type | Bulk Resin |
| Target | mRNA |
| Content And Storage | Store at 2°C to 8°C. |
| Matrix | Cross-linked poly(styrene-divinylbenzene) POROS beads |
| Form | Liquid Suspension |
| Binding Capacity | >2 mg mRNA per mL of resin |
| Product Line | POROS |
Thermo Scientific™ Pierce™ HA-Tag IP/Co-IP Kit
Anti-HA antibody agarose beads and complete reagent set to easily co-immunoprecipitate protein interactions involving HA-tagged fusion proteins.
Thermo Scientific™ HisPur™ Ni-NTA Chromatography Cartridges, 1 mL
Purify His-tagged recombinant fusion proteins using high-capacity nickel-NTA (nitrilotriacetic acid) metal-chelate beads, spin columns and plates.
| Stationary Phase | Divalent Nickel, Metal Chelate |
|---|---|
| Type | Chromatography Cartridge |
| Target | His-Tagged Protein |
| Content And Storage | Store between 4°C and 8°C. Do not freeze. |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Product Line | HisPur |
Thermo Scientific™ HisPur™ Ni-NTA Spin Purification Kit, 3 mL
Purify His-tagged recombinant fusion proteins using high-capacity nickel-NTA (nitrilotriacetic acid) metal-chelate beads, spin columns and plates.
Thermo Scientific™ Pierce™ MHC Class I Antibody Coupling Kit
The Thermo Scientific Pierce MHC Class I Antibody Coupling Kit is a comprehensive kitted solution designed for magnetic immunoprecipitation of MHC Class I protein and peptide complexes. It provides all necessary components for antibody coupling and peptide enrichment required for immunopeptidomic studies. This kit features an optimized protocol with guidance all the way through LC-MS analysis.
Thermo Scientific™ HisPur™ Cobalt Purification Kit, 3 mL
Gently purify His-tagged recombinant fusion proteins using cobalt (Co2+) immobilized metal chelate affinity (IMAC) beads, spin columns and plates.